Rowerem do Suchego Boru – powstał solidny mostek nad rzeczką Maliną
wtorek 09.06.2015 | Aktualności | Autor: Sławomir Szota

Rowerem do Suchego Boru – powstał solidny mostek nad rzeczką Maliną

Gdy spojrzymy na plan Opola, widzimy że naturalny szlak do Suchego Boru prowadził … ulicą Suchoborską (dzielnica Kolonia Gosławicka). Suchoborska prowadziła prosto w stronę lasu, po drodze zmieniając nazwę na ulica Obrońców Pokoju.
Ten naturalny szlak został niestety przecięty obwodnicą. Dziś, aby dostać się na drogę leśną prowadzącą do Suchego Boru najlepiej atakować od strony uliczki Gosławickiej (biegnącej koło Aluprofa), i przejechać pod obwodnicą, wzdłuż torów kolejowych.
Nie wiem czy las obawia się naszej wizyty, bo broni się przed nami naturalną fosą, jaką jest rzeczka Malina. Do niedawna była ona dość kłopotliwa do pokonania.

 

 

  Można było skorzystać z prowizorycznego, byle jakiego mostku, a przy  niższym stanie wody można było pokusić się o pokonanie rzeczki w bród czyli brodem, (stare słowa, dziś już prawie zapomniane, ale zwrotu „brodzić po wodzie używany nadal)
Mostek nie dość że byle jaki to jeszcze znikał co jakiś czas, po większych opadach, unoszony w dal przez wyższe stany wód.

CIEKAWE  CO SIĘ  TU  WYDARZYŁO ? obok mostku, w wodzie leży kask motocyklowy, ale ciała motocyklisty nigdzie nie było widać ;)
Niedawno w miejscu wieloletniej prowizorki pojawił się solidny mostek o metalowej konstrukcji.
Jego powstanie zawdzięczamy chyba inicjatywie Gminy Chrząstowice. Obok mostka znajdziemy też początek czerwonego szlaku. Kierując się tym oznakowaniem bez problemu dotrzemy do Suchego Boru, a także innych pięknych miejsc Gminy Chrząstowice (że wymienię tu tylko falmirowicką kamionkę bazaltu – legendarny zamek zbója Madeja, czy przepiękny rezerwat Srebrne Źródła).
Gmina Chrząstowice jest bardzo przyjazna rowerzystom, tak amatorom jak i wyczynowcom. To z tej gminy pochodzili mistrz Joachim Halupczok, czy olimpijscy medaliści Edward Barcik i Benedykt Kocot.

« « Sprawniej Rowerem po Opolu czyli „zielona fala” na Ozimskiej. Koncepcji projektowej rozbudowy sieci dróg rowerowych na terenie miasta Opola » »

1 komentarz

  1. Bogusław pisze:

    … to inicjatywa mieszkańców Kolonii Gosławickiej.

Odpowiedz